Pastu Tahini vyrobenou z drcených sezamových semínek nejčastěji známe jako součást pokrmu hummus (spolu s cizrnou, citrónem, česnekem a chilli) nebo jako omáčku do falafelu.
Sezamová pasta Tahini je bohatá na minerály jako je například fosfor, draslík, zinek, lecitin, hořčík, železo a je také jedním z nejlepších zdrojů vápníku. Obsahuje více bílkovin, než většina ořechů, vitamín E či vitamíny B1,B2,B3,B5 a B15.
Pasta se často používá při dietě, protože je snadno stravitelná a obsahuje vysoké množství nenasycených tuků. V kuchyni má obrovskou škálu využití a v oblibě ji mají také vegani a vegetariáni. Maže se jako pomazánka na chleba, přidává se do marinád, omáček, dresinků do salátů apod. Po smíchání s datlovým sirupem se podává jako sladký desert nebo spolu pečivem jako svačina mezi jídly.
Vynikající je v kombinaci např. s jehněčím masem. V Egyptě se automaticky přidává do většiny sendvičů a v mnoha asijských zemích je oblíbená její verze s pálivými chilli papričkami. Vyzkoušejte zdravou a lahodnou pastu Tahini i Vy!
Zajímavost
Pasta Tahini pochází ze starověké Persie, odkud se rozšířila do Izraele, kde patří mezi nejoblíbenější jídla až do dnešních dnů.
Její původní název byl „ardeh“ nebo také „svaté jídlo“. Postupně si ji oblíbili především lidé v Indii, Africe nebo Středním východu. Ve starověkém Řecku byl sezam používán nejenom do pokrmů, ale často se vyskytoval i v lécích. Také v Asii byl sezam od pradávna považován za léčivý.
Během první i druhé světové války byla sezamová pasta Tahini důležitou součástí každodenní stravy tureckých pilotů jako zdroj vytrvalosti, soustředění a pomáhala v psychické i fyzické odolnosti. Díky lahodné chuti a především velkému množství zdraví prospěšných látek se tak postupně stala středem zájmu po celém světě.